Antikvarijat, knjige, gramofonske ploče, udžbenici, polovne knjige

Nova akropola filozofija – humanizam – kultura broj 58

Andrija Jončić/glavni Urednik, Autor

Nova akropola filozofija – humanizam – kultura broj 58

Autor: Andrija Jončić/glavni Urednik

Stanje: Rabljeno

Uvez: Meki

Format: 30x22

Izdavač: Hrvatski izdavač

Godina: 2009.

Stranica: 58

Rabljeno stanje

Cijena: 1,90 €
(~14,32 kn)

Trenutno nema na stanju!

Opis:

aktualno
Uspjeh

Uspjeh je pozitivan rezultat bilo čega što sebi postavimo kao zadatak. Svaki je uspjeh rezultat mnogih malih bitaka iz kojih ponekad izlazimo kao pobjednici, a ponekad kao gubitnici. Svaki put kad uspijemo pobijediti, pa makar to bile male pobjede, gradimo moćan oslonac koji poteškoće neće lako uzdrmati.
filozofija
Zen – umijeće življenja
Svi pokušaji racionalnog određivanja zena ne daju nikakvu konačnu definiciju. To je zato što se zen ne prenosi riječima, već izravno, s učitelja na učenika, a temeljno je važno osobno proživljeno iskustvo. Sve što učitelj može učiniti jest ukazati na put, a ostatak mora prepustiti učenikovom osobnom iskustvu.
biografije
Miyamoto Musashi
Čuveni samuraj Miyamoto Musashi bio je veliki mačevalac, ali je ma­n­je poznato da je bio i izvrstan kipar, kaligraf i vrhunski slikar. Takva svestranost ne čudi jer istinski samuraj je, osim ratničke, nastojao izraziti i svoju umjetničku stranu.
tradicije
Fujiyama-sveta planina Japana
Smještena u središtu japanskog arhipelaga, okružena s pet jezera u čijim se vodama zrcali, Fuji je najviša planina i simbol Zemlje Izlazećeg Sunca. Uz Fuji se razvio osobito snažan kult, sangaku shinko, što bi značilo štovanje planine utemeljeno na vjerovanju da je sveta i da je mjesto duhovne moći.
umjetnost
Slikarstvo Ukiyo-e
Japanski su umjetnici vješto objedinili tehnike drvoreza s tradicionalnim slikarstvom i tako stvorili ukiyo-e – drvorez u boji. U ukiyo-e slikama pokušava se uhvatiti trenutak sada, trenutak koji prolazi. U ovoj formi umjetnosti okušali su se najpoznatiji umjetnici japanskog slikarstva poput Hokusaia, Hiroshigea, Utamara, i dr.
umjetnost
Lepeze
Ne postoji izvor, osim brojnih priča i predaja, koji bi nam sa sigurnošću mogao reći nešto više o postanku lepeze, tog simpatičnog predmeta koji je već čitav niz stoljeća pratitelj brojnim civilizacijama. Prve lepeze bile su jednostavne, izrađene od palmine grane, da bi se postupno, na svoj tihi način pretvorile u mala umjetnička djela.
ekologija
Lovelockov živi planet Geja

Ideja o Zemlji kao živom planetu prisutna je tijekom gotovo čitave povije­sti čovječanstva. James Lovelock, engleski kemičar iz XX. stoljeća, djelomično oživljava drevne zamisli u tzv. teoriji o Geji koja opisuje Zemlju kao oblik života koji upravlja samim sobom i nalazi se u aktivnom uzajamnom odnosu s bićima koja na njoj žive.
kulture i civilizacije
Ainui – prastanovnici Japana
Otvaranjem Japana svijetu 1853. godine prekinuta je njegova višestoljetna izolacija i započelo je duboko i sveobuhvatno zanimanje Zapada za japansku povijest i kulturu. Najveće zanimanje zapadnih istraživača izazvali su Ainui jer su bili geografski, kulturno, lingvistički i rasno posve izolirana skupina.
antropologija
Inicijacija kod Aboridžina
Aboridžini vjeruju da u čovjekovom životu postoje trenuci kada on simbolički umire za jedno životno razdoblje, da bi se rodio u novom. Prijelaz iz jednog u drugo razdoblje prate posebne inicijacijske ceremonije. Svaki dječak mora proći inicijaciju kako bi bio primljen u društvo muškaraca.
filozofija
Čovjek i smrt
Fenomen smrti i smrtnosti ljudskog tijela uvelike je obilježio svjetonazore gotovo svih drevnih i modernih društava; niti jedna kultura, niti jedna religija i niti jedno promišljanje o čovjeku nije ravnodušno pred ovim problemom. Odnos prema smrti u velikoj mjeri određuje i odnos prema životu, kao i prema naravi ljudskog bića u cjelini.