Huxley Aldous, Autor
Vrli novi svijet
Autor: Huxley Aldous
Vrli novi svijet
Stanje: Loše
Uvez: Tvrdi
Format: 22x16
Izdavač: IZVORI
Godina: 1998.
Stranica: 286
Jezik: Hrvatski
Cijena: 9,90 €
Opis:
Uz Orwellovu 1984. i Zamjatinov Mi, Huxleyev Vrli novi svijet, najbolji je antiutopijski roman i već klasično djelo književnosti XX stoljeća. Da nije već napisan, Vrli novi svijet trebalo bi danas napisati. Ovako, potrebno ga je samo – čitati.
Prvi puta ili ponovno, svejedno.
Daleko u budućnosti svjetski Nadzornici stvorili su idealno totalitarno društvo. Zahvaljujući pametnoj primjeni genetskoga inženjeringa, pranja mozga, rekreacijskoga seksa i nove droge koja nudi trenutačno blaženstvo bez popratnih posljedica, svi su stanovnici – sretni potrošači. Čini se da je Bernard Marx jedini koji osjeća čudnu čežnju za bijegom od programirane sreće i užitka. Možda je lijek za njegove nevolje posjet jednomu od nekoliko preostalih rezervata za divljake, u kojima se može živjeti starim, divnim, nesavršenim načinom života.
Genijalno zamišljena budućnost Aldousa Huxleyja baca zasljepljujuću svjetlost na sadašnjost i s pravom se smatra remek-djelom.
“Aldous Huxley pisao je nevjerojatno proročanski. Oštroumniji je vodič u budućnost nego ijedan drugi romanopisac 20. stoljeća… Orwellova Tisuću devetsto osamdeset četvrta nikada nije stvarno došla, no Divni novi svijet posvuda je oko nas.
– J. G. Ballard
“Divni novi svijet projekcija je totalitarističkih opasnosti svojstvenih korporacijskoj državi i satira američkoga života, ali i očajem potkrijepljeno Huxleyjevo predviđanje.”
– David Bradshaw, Worchester College, Oxford 1993.
“Ozbiljno upozorenje… Puno zajedljive duhovitosti i zlobne iskrenosti. Izazovno, poticajno, šokantno i blistavo.”
– Observer
“Ono što je Huxley ponudio kao fikciju opisujući ljudska mrjestilišta u Divnome novom svijetu postalo je činjenica. Ako ne postupimo kako treba, posljedice će biti nesagledive.”
– John Humphrys, Sunday Times
“Kakav genijalan um, podrugljiva logika i hitrost izraza! Huxleyjeva podrugljiva domišljatost nikada nije bila blistavija.”
– The Times
“Remek-djelo spekulacije.”
– Margaret Atwood