Antikvarijat, knjige, gramofonske ploče, udžbenici, polovne knjige

Naši vrganji – pouzdan vodič za branje vrganja s ključem i tabelom boja

Ivan Focht, Autor

Naši vrganji – pouzdan vodič za branje vrganja s ključem i tabelom boja

Autor: Ivan Focht

Stanje: Rabljeno

Uvez: Tvrdi

Format: 20x14

Izdavač: Znanje Zagreb

znanje zagreba nakladnik

Godina: 1987.

Stranica: 280

Jezik: Hrvatski

Rabljeno stanje

Cijena: 19,90 €
(~149,94 kn)

Opis:

Iz predgovora:

Ova je knjiga namijenjena ljubiteljima gljiva: onima koji već nešto znaju o njima, kao i početnicima.
U ovako kompleksnoj i živoj, često promjenljivoj materiji kao što su gljive najvažnije je najprije dobro upoznati jednu porodicu, a zatim proširiti svoje znanje upoznavajući drugu porodicu. To je najsigurniji način da se izbjegnu kobne zabune.
Iako je knjiga pisana popularno, zadržana je naučna sustavnost što je jedini način da čitalac dobije nužno potrebna znanja koja će ga uvesti u svijet gljiva i zaštititi od neželjenog trovanja.
Gljive se ne mogu upoznati bez monografija o pojedinim njihovim porodicama, rodovima i vrstama, odnosno bez specijalističkih radova. Ovo je prva takva monografija na našem jeziku kojoj će, nadamo se, uslijediti i druge.
U nas ne postoji mikologijska tradicija poput, recimo, u Čehoslovaka. Francuza ili Nijemaca; naša znanost o gljivama, budimo iskreni, nema još nikakvu povijest. Ni Schulzer ni Blagaić nisu imali ni učenike ni sljedbenike, a Lintner na žalost nije ništa objavio. Između te tri »postaje« ne postoji nikakva kontinuirana veza istraživanja, niti ona vodi od Blagaića do današnje generacije još uvijek malobrojnih mikologa. Kao i u cjelokupnoj našoj znanosti, radi se jedino o iznimnim naporima i entuzijazmu pojedinaca, i na ovom polju još rijetkim.
Zato se naš suvremeni autor, ne raspolažući nikakvim predradnjama, mora oslanjati na inozemne fundamentalne radove.
No u tome leži opasnost da se specifičnost naše mikoflore izgubi. Mnoge naše gljive znatno odstupaju od inozemnih dijagnoza, mnoge »preuzete« izvana u nas ne uspijevaju, a neke se naše ne mogu naći ni u jednoj inozemnoj dijagnozi. Čak i unutar naše zemlje, kad iz kontinentalnog područja prijeđemo u mediteransko,’ pojedine vrste variraju ponekad toliko – i to ponajprije mikroskopski da čovjek nije siguran radi li se o istoj vrsti.
Zato sam ovdje posebno obradio samo one vrste – njih 66 – koje sam osobno imao prilike podrobnije proučavati i zato nisam preuzeo niti jednu jedinu dijagnozu nekog drugog autora; sve su sastavljene na temelju osobnih zapažanja i istraživanja.