Antikvarijat, knjige, gramofonske ploče, udžbenici, polovne knjige

Jergović Miljenko, Autor

Historijska čitanka 2

Autor: Jergović Miljenko

Historijska čitanka 2

Stanje: Rabljeno

Uvez: Meki

Format: 20x12

Izdavač: VBZ Zagreb

vbz nakladnik

Godina: 2008.

Stranica: 204

Jezik: Hrvatski

Rabljeno stanje

Cijena: 6,90 €
(~51,99 kn)

Trenutno nema na stanju!

Opis:

Novo izdanje drugog dijela serijala sa 5 novih (bonus) priča poznatog pisca i novinara.

"S ovom knjigom dovršava se ‘Historijska čitanka’, projekt – kolumna započeta na stranicama sarajevskog magazina Dani, ubrzo nakon završetka rata. Bilježio sam činjenice vlastitoga sjećanja, predmete, situacije i događaje koji su pratili svakodnevicu posljednja dva desetljeća Jugoslavije i socijalizma. Pritom je, naravno, važno da se središte moga svijeta širilo od Mejtaša, preko općine Centar, Sarajeva, Bosne i Hercegovine… Da sam živio negdje drugdje, moja bi priča u detaljima, a možda i u cjelini, bila drukčija.

Prva ukoričena ‘Historijska čitanka’ objavljena je 2000. godine. Nakon nje je kolumna u Danima izlazila još nešto više od godinu dana. Ugasila se, iako tema nije bila iscrpljena. Ali jest autor.

Još od prvih kolumni su u redakciju, te na moju zagrebačku i sarajevsku adresu, stizale čitateljske ispravke i nadopune, a katkad i pisma ispunjena prijekorom. Bilo je ljudi koji su smatrali da ružno i s podcjenjivanjem pišem o njihovim predratnim čaršijama, neki su u mojim pričama pročitali ironiju, mislili su da treba drukčije…

U jednom tekstu povrijedio sam svoga mejtaškog obućara. Napisao sam da se njegova radnja nakon rata polako gasi. A on se trudio da je sačuva, i na kraju je radnju i održao, istu kakva je bila prije rata. Kada se izliže guma na peti, on i dalje sređuje stvar. A Sepetarevac je strm i opasan, pogotovo zimi. Taj je obućar prva i najbolja preventiva traumatološke klinike.

Mnogi tekstovi iz ‘Historijske čitanke’ su se po objavljivanju u web izdanjima magazina Dani pojavljivali na internetskim stranicama zavičajnih klubova, te emigrantskih obitelji i pojedinaca rođenih u Bosni i Hercegovini, a koji danas žive u Kanadi, Australiji, Americi, Švedskoj, Norveškoj, Njemačkoj…

Nalazio sam svoje tekstove uz interaktivne razglednice Sarajeva i drugih gradova, porodične fotografije, školske svjedodžbe, spomenarske zapise, stare pjesme i muzičke brojeve iz sedamdesetih i osamdesetih. Smatram da im je tamo i bilo mjesto, i da u cjelinu ‘Historijske čitanke’ ulaze i te lijepe i sentimentalne bootleg verzije."

(Miljenko Jergović)