Antikvarijat, knjige, gramofonske ploče, udžbenici, polovne knjige

Pristupanje obitelji- sustavni pristup, drugo izmjenjeno i dopunjeno izdanje

Josip Janković, Autor

Pristupanje obitelji- sustavni pristup, drugo izmjenjeno i dopunjeno izdanje

Autor: Josip Janković

Stanje: Rabljeno

Uvez: Meki

Format: 24x16

Izdavač: Hrvatski izdavač

Godina: 2004.

Stranica: 268

Rabljeno stanje

Cijena: 13,90 €

Trenutno nema na stanju!

Opis:

Knjiga je namijenjena pripremi studenata – budućih stručnjaka – koji se bave obiteljima (pedagozi, učitelji, odgajatelji, psiholozi i drugi), kao i praktičarima – stručnjacima spomenutih struka, koji su na razne načine angažirani u ovoj problematici – bilo u institucijskim ili izvaninstitucijskim uvjetima rada. Knjiga je također dobro prihvaćena i kao osnovni priručnik u organizaciji i provođenju različitih edukacija u udrugama koje s obiteljima realiziraju različite programe (samo)pomoći.

Iz predgovora
S obzirom na namjenu, knjiga je sastavljena od tri ključna dijela. Prvi dio – Teorije o obitelji – podijeljen je u dva poglavlja: Pregled teorija o obitelji u kojemu su ponuđene osnovne informacije o vodećim suvremenim teorijama i pristupima u analizi i razumijevanju obitelji, njezinu funkcioniranju na razini skupine, kroz dinamiku razvoja u funkciji vremena, raspodjele uloga u okviru lokalne i šira zajednice s obzirom na dinamiku interakcija između podsustava, nadsustava i paralelnih sustava. Drugo poglavlje čini Opća teorija sustava – koja je izdvojena iz sklopa ostalih teorija jer se na njoj temelje i sustavni pristup obitelji, kao najdjelotvorniji suvremeni pristup, o čemu je riječ u drugom dijelu knjige.
Drugi dio knjige – Proces rada na promjenama – cjelovito prikazuje jedan od najdjelotvornijih i najprihvaćenijih suvremenih pristupa u radu s obiteljima – sustavni pristup koji se temelji na općoj teoriji sustava. (…) U sklopu svakoga od ovih pristupa obrađene su odgovarajuće dijagnostičke metode te brojne pripadajuće tehnike kojima se uspješno intervenira u područje funkcioniranja obitelji iz različitih aspekata i razina tijekom kontinuiranog rada, kao i intervencije prikladne za krizne, posebno teško rješive situacije. Posebno se – u sklopu kombiniranog pristupa – izdvaja pozitivna obiteljska terapija sa svim svojim specifičnostima i originalnim tehnikama.
Treći je dio posvećen radionicama. One su nužne kako bi se tijekom edukacije, bilo u dodiplomskoj nastavi bilo u okviru edukacija stručnjaka u praksi i volontera za rad u različitim programima pomoći obiteljima, omogućilo bolje razumijevanje suštine pojedinih problema, teorija i pristupa. Radionice su se pokazale kao nezaobilazno iskustveno učenje potrebnih znanja i vježbanje vještina rada s obitelji. Svaka od njih ilustrira pojedini teorijsko-terapijski pristup, opisan u prvome i drugome dijelu knjige, pa širina sadržaja radionica omogućuje uvježbavanje dijagnostičkih tehnika i postupaka za prevladavanje uobičajenih poteškoća kao i kriznih situacija u radu s obiteljima opterećenima psihosocijalnim problemima. Radionice su prikazane tako da ih je moguće provoditi i bez posebnih priprema, ako potencijalni korisnici imaju barem minimalna iskustva u tom obliku rada.