Antikvarijat, knjige, gramofonske ploče, udžbenici, polovne knjige

Autor: Zschokke Matthias

Novi susjed

Stanje: Rabljeno

Uvez: Meki

Format: 20x14

Godina: 2005.

Stranica: 208

Jezik: Hrvatski

Rabljeno stanje

Cijena: 5,90 €

Opis:

Novi susjed je zbirka jedinstveno poetskih, bezgranično satiričnih, ironičnih i melankoličnih priča višestruko nagrađivanog, poznatog švicarskog autora, glumca, filmskog i kazališnog redatelja Matthiasa Zschokkea koji od 1980. godine živi i radi u Berlinu.
Glas neimenovanog pripovjedača neprimjetno vodi čitatelja kroz mozaik proznih komada. Životna svjedočanstva i samoparodiranje protkani su zapažanjima vezanima za svakodnevicu. Ponekad pred sobom imamo literarni dnevnik, no najčešće se radi o monolozima u kojima autor uspjeva ono naoko beznačajno oblikovati riječima.
Zschokkeova glavna tema je kako izdržati svakodenvicu, istinu strašne, besadržajne stvarnosti.
Razvoji, životni putevi, prosječne karijere otvaraju se pred nama; profušani životni i obiteljski planovi jednog činovnika. Pojavljuju se skurilni likovi: glumci, pjevači, i sam pjesnik. On iz godine u godinu sjedi za stolom u sobi zvanoj “ured”, grije se pećicom, pije “crni čaj”. Preko ramena promatramo kako sa stalnom napetošću piše i odbacuje pisma svojoj dragoj, svom izdavaču…
Mali čovjek je uvijek prisutan na stranicama Zschokkeovih priča. Na primjer, i novi susjed, koji bez pauze između vrata i stožera opisuje svoj uspon od sina vodoinstalatera do kirurga u traumatološkoj bolnici, rezača kostiju i vladara odumirućih i uništenih tkiva…
Grad u kojemu se sve ovo događa je Berlin, kroz koji Zschokke pun neuhvatljivog obožavanja luta. Ponekad baca pogled i na švicarsko duševno stanje, koje, kako i sam piše, svoju sreću skriva iza servilne sklonosti nesreći.
(…I ma gdje da uđu, ispričavaju se zato što što su ušli, i ma otkud da izađu, ispričavaju se zato što su izašli, i gdje god da se nađu, ispričavaju se zato što su se tu našli. I kako čovjek tu da diše?! Kako da živi i napreduje u tom ludilu, u tom izumu Friedricha Schillera?!…)
Zschokke, u borbi protiv pogrešnih rečenica, blebetala, kaćiperstva i buke vremena, u odlučujućim trenucima poziva na razmišljanje. Ono naoko beznačajno i prolazno, u što uključuje i našu svakodnevicu, povezuje riječima kao cjepivo, tabletu, fintu protiv neizdrživosti i nepotpunost naše relanosti.